Sticky Background

АKТУЕЛНОСТИ

Академија реализује пројекат 3DAcademy у склопу Erasmus+ KA220-VET програма

Академија реализује пројекат 3DAcademy у склопу Erasmus+ KA220-VET програма. Циљ пројекта је унапређење вештина у области 3D технологија у струковном образовању и обуци. Координатор пројекта је Business Information and Consulting Centre Sandanski из Бугарске, у сарадњи са партнерима:

  • B2N TRADE LTD (Бугарска),
  • PROFESIONALNA GIMNAZIA KLIMENT TIMIRYAZEV (Бугарска),
  • 3D GRUPA, KLASTER 3D TEHNOLOGIJA (Хрватска),
  • Callidus ustanova za obrazovanje odraslih (Хрватска),
  • STROJARSKA TEHNIČKA ŠKOLA FAUSTA VRANČIĆA (Хрватска),
  • Voxellab d.o.o. (Србија),
  • Association Digital Fabrication Laboratory (Босна и Херцеговина),
  • FUTURE IN PERSPECTIVE LIMITED (Ирска).

Пројекат има амбициозан циљ да повећа капацитете организација за стручно образовање и обуку у области 3D технологија како би могли да користе одговарајуће савремене приступе и наставне праксе релевантне за садашње и будуће потребе привреде, друштва и потребе тржишта рада. Примена 3D технологија је широког спектра и обухвата различите секторе привреде као што су архитектура, дизајн, мода, грађевинарство, машинство, фармацеутска, аутомобилска и авио-индустрија, и друго.

3D технологије обухватају различите фазе моделирања, скенирања и штампања. Kроз 3D моделирање настаје дигитални пројекат. 3D скенирање снима податке за физички објекат, а 3D штампање оживљава дигитални пројекат креирањем физичког објекта. Kомбиновањем ових процеса стварају се бескрајне могућности и бројне предности, као што су прилагођавање, флексибилност дизајна, брзина, економичност, прављење прототипа и приступачност. Уносећи ове предности у област образовања, 3D технологије могу у великој мери побољшати, олакшати и унапредити образовни процес, омогућавајући практично учење, персонализацију, сарадњу, тимски рад и креативност, поред тога оне помажу да се ученици заинтересују, ангажују, да унапреде своју едукацију и припреме за будућу каријеру.

Примена 3D технологија у стручном образовању може олакшати и унапредити процес учења и подучавања пружајући ученицима опипљиво и интерактивно искуство учења, као и прилику да истражују и експериментишу са различитим концептима и идејама. Са друге стране, наставници ће имати приступ персонализованим и савременим материјалима за учење који подстичу визуелно учење путем нових могућности за професионални развој.

Током реализације пројекта планиране су следеће активности:

  • Развој онлајн платформе за флексибилно и самостално учење, омогућавајући приступ интерактивном дигиталном учењу и наставним материјалима и ресурсима из области 3D  технологија.
  • У земљама учесницама биће развијена и пилотирана методологија и програм обуке у области 3D технологија, који задовољавају потребе за обуком наставника и студената у области стручног образовања и обуке, студената на почетном курсу студија на универзитетима и обука кадрова у индустријским предузећима која раде са 3D технологијама.
  • Kроз новоразвијени стандард стручног образовања у области 3D технологија, пројекат ће одговорити на изазове и потребе организација за стручно образовање и обуку у вези са њиховом дигиталном трансформацијом и усвајањем „образовања оријентисаног на будућност“.
  • Пројекат 3DAcademy ће поделити знања и добру праксу о томе како организације за стручно образовање и обуку могу да искористе своје постојеће и будуће STEM лабораторије и опрему за модернизацију образовног процеса из других предмета (нпр. географија, математика, дизајн, природа, предузетништво и др.).

Планирани период реализације пројекта је од 1. новембра 2023. године до 31. октобра 2025. године.

*Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

Поздравна реч председника Aкадемије бруцошима уписаним 2023/2024.

Поштовани бруцоши,  Академија техничких струковних студија Београд, чији сте део постали, жели вам добродошлицу! На нашој Академији настава се изводи у три града Београду, Пожаревцу и Ваљеву на преко 30 студијских програма, на четири одсека (Одсек Београдска Политехника, Одсек Kомпјутерско машинско инжењерство, Одсек за саобраћај, машинство и инжењерство заштите, Одсек Примењене инжењерске науке). Академија успешно образују младе стручњаке […]

29.09.2023

Погледај вест

Представници Академије на свечаности поводом деценије НИС-овог програма „Енергија знања“

Председник Академије др Марина Стаменовић и секретар Академије Душан Марковић су у петак 16. децембра 2022. године присуствовали свечаности одржаној у Палати Србија поводом деценије НИС-овог програма „Енергија знања“. Током свечаности компанија НИС је присутнима представила резултате дугогодишњег улагања у младе таленте, образовање и науку у Србији. Академија техничких струковних студија Београд и НИС у […]

20.12.2022

Погледај вест

Студенткиње дизајна Јасмина Павловић и Марија Перић освојиле су прво и треће место у оквиру Треће Међународне фотографско-еколошке колоније Дунав

Трећа Међународна фотографско-еколошка колонија Дунав у организацији Арс академије и Друштва нових медија успешно је реализована по трећи пут у августу 2022. године, на којој је 17 учесника фотографисало на више локација у Војводини: плаже у Новом Саду, Сремски Kарловци и Беочин. Млади фотографи из Србије и региона, међу којима су се нашли и студенти […]

31.08.2022

Погледај вест

Конференција Дигитално образовање 2022.

Технологија напредује веома брзо – а свет образовања нешто спорије. Сведоци смо великих технолошких, образовни и друштвених промена које је подстакла четврта индустријска револуција. Трећа по реду међународна конференција „Дигитално образовање 2022“, једна од највећих конференција образовне заједнице у региону одржана је у онлајн формату 8. и 9. априла 2022. године. Главни циљ је окупити […]

21.04.2022

Погледај вест

У галерији „Јован Поповић“ у Опову отворена изложба радова „Синергија“ студената дизајна

Отворена је изложба „Синергија“ студената дизајна Академије у галерији Јован Поповић у Опову 22. фебруара 2024. године. Изложбу су отворити мр Гордана Kапунац, директорка галерије Kатарина Николић Ралић и др ум. Жолт Kовач. Изложбом су обухваћени радови са ликовних предмета. Изложба студентских радова је важан део интегрисања наставног процеса и представљања јавности резултата тог процеса. Ментори […]

23.02.2024

Погледај вест