
АKТУЕЛНОСТИ
11.04.2023
Отворена деветнаеста годишња изложба студената дизајна Академије у Великој галерији Дома културе Студентски град на Новом Београду
Отворена је традиционална изложба студената дизајна Академије 10. априла у Великој и Малој галерији Дома културе Студентски град. Академија техничких струковних студија Београд, а раније ВШСС Београдска политехника данас одсек Академије, од 2004. године традиционално одржава Годишњу изложбу радова студената дизајна у месецу априлу у Великој галерији Дома културе Студентски град на Новом Београду. Као и ранијих године и ове године јавности су представљени радови студената основних и мастер струковних студија.
Насловна тема овогодишње изложбе студентских радова „Мислим, дакле креирам“ даје одговоре на више питања, а пре свега на питање Колико је важан процес мишљења у осмишљавању дизајна производа и његовом креирању. Какво искуство студенти имају излагајући на школској изложби? Шта за њих она значи? Да ли остају у контакту са колегама и професорима када заврше наше студије? Да ли професионално сарађују? Да ли је ово добар начин да се промовише Академија код будућих студената?
На нека од ових питања одговорили су поједини наставници и студенти.
„Основа онога што учимо студенте је да је дизајн промишљен процес, и да је мисао основа постојања креације, као и дизајна. “Cogito, ergo sum”, Мислим, дакле јесам (постојим), исказ према коме једина извесност постојања бића потиче из свесног мишљења.” – Горан Тадић, предавач.
„Да бисмо стигли од идеје до реализације, неопходно је да се укључи и размишљање. Да би дотакли срж идеје и њеног представљања, морамо да размислимо о начину на који ћемо то урадити. Да повежемо предходна искуства и предходна знања, зарад новог конципираног дизајна. Наше визије су повезане са процесом мишљења.” – Филип Кузмановски, студент треће године.
„Процес размишљања је најбитнији део у конципирању дизајна, и траје током целог процеса стварања уметности. Од формирања основне идеје, до одабира облика, боја и вредности, уметник мора константно да мисли каква осећања и поруке жели да пренесе својим радом.” – Катарина Мирчић, студенткиња треће године.
„Први корак у дизајну је увек мисао, односно идеја, којом се уметник-дизајнер води према решењу. Независно од контекста, дизајн никад не би требало радити наслепо, међутим, вредност дизајна може зависити од његове намене.” – Велимир Миловановић, студент треће године.
„Пре самог креирања треба размислити добро и одредити правац у коме ће се кретати, али не треба занемарити спонтаност јер тако можемо добити нешто што је боље од онога што смо очекивали.“ – Сања Максимивић, студенткиња треће године.
„Сматрам да дизајн јесте промишљен процес поготово у концепт и карактер дизајну где сваки део рада има своје зашто што смо научили у школи.“ – Јана Чмелик, студенткиња треће године.
„Идеја је основно полазиште, она је главни покретач и у уметности и у дизајну. У креирању производа врло је важна функционална вредност коју производ треба да има поред естетске. Промишљени дизајн је суштина доброг дизајна.“ – Јелена Јоцић, професор.
„Школска изложба ми значи из разлога што је то могућност да мој рад буде изложен, а да истовремено видим и друге радове. Добро за инспирацију!!!“ – Анисија Китевски, студенткиња прве године.
„Школска изложба мени значи јер је прилика да много људи види моја ремек-дела. Очекујем да људи остају дуже испред мојих радова.“ – Ања Цвејић, студенткиња прве године.
„Школу сам одабрала због препоруке другарице и јер су ми смерови звучали веома интересантно. Увек сам желела да се бавим уметношћу, до сада нисам имала прилику. Након школе очекујем да се бавим game дизајном или барем у индустрији игрица. Планирам да радим са својим колегама и да останем у контакту са школом.“ – Мина Немет, студенткиња прве године.
Изложба је од великог значаја за сам наставни процес као вредновање и праћење рада читаве једне генерације студената. Савремена стремљења из области дизајна, појаве и употребе нових технологија и материјала, све масовнијег коришћења дигиталних технологија у дизајну и захтева тржишта, подстиче нас осавремењавању и подизању квалитета наставе. Такође обавезује да студенте у складу са њиховом креативношћу припремамо за данашње тржиште. Изложба је прилика да вреднујемо наше педагошке способности у неговању младих талената, кроз њихов рад у класичним ликовним техникама и дигиталним технологијама. У Великој Галерији представљени су радови студената основних студија, пет акредитованих студијских програма: Графички дизајн, Дизајн ентеријера, Дизајн индустријских производа, Модни дизајн и Концепт и карактер дизајн. Као посебна целина у Малој Галерији изложени су радови студената Мастер студија графичког дизајна. Јавности су приказани најбољи радови и креације из уметничких предмета са свих пет студијских програма укључујући и мастер студије.
Овом манифестацијом Академија подстиче студенте на већа ангажовања у свом креативном раду, указујући јавности на младе таленте и упознајући будуће студенте са дизајнерским студијским програмима Академије техничких струковних студија Београд. На отварању изложбе додељене су награде за најбоља годишња остварења из области дизајна и ликовне уметности. Награде носе називе професора оснивача Одсека за дизајн: Миодрага Вартабедијана, Гојка Варде и Лазара Буновића.
Изложба је представљена и у виртуелној галерији на сајту: http://www.izlozbadizajn.politehnika.edu.rs/.